RETEAUA DE POVESTI

Andreea Iancu, despre curajul din spatele cuvintelor (S8; Ep 123 )

Corina Ozon Season 8 Episode 123

Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.

0:00 | 27:18

Discuția cu Andreea Iancu deschide ușa către culisele fascinante ale unei edituri românești de prestigiu și dezvăluie parcursul neobișnuit al unei profesioniste discrete dar influente din industria cărții. 

Porniți alături de noi într-o călătorie de la rigiditatea mediului bancar spre creativitatea și pasiunea pentru cuvinte scrise. Andreea ne dezvăluie cum și-a urmat chemarea inimii după 20 de ani, transformându-și visul de a lucra într-o editură în realitate. Cu sinceritate și modestie, ea descrie procesul complex prin care trece o carte înainte de a ajunge în mâinile cititorilor - corecturi, redactări, negocieri cu autorii și multe nopți pierdute în compania textelor.

Descoperim împreună ce înseamnă blogging-ul autentic în era filtrelor perfecte, cum Andreea a transformat experiențele personale dificile, inclusiv un AVC, în resurse valoroase pentru cei care trec prin situații similare. Aflăm despre evoluția pieței editoriale românești, bucuria de a vedea tot mai mulți autori români publicați și sfaturi prețioase pentru scriitorii aspiranți.

Conversația captează esența pasiunii pentru literatură și forța transformatoare a cuvintelor, fie că le corectăm, le redactăm sau le scriem noi înșine. Prin prisma experienței Andreei, înțelegem mai bine valoarea autenticității și a profesionalismului în lumea cărților.

Ascultă acum pentru a pătrunde în universul fascinant al unei persoane care contribuie zilnic la calitatea literaturii românești, dar rămâne adesea în umbră, dedicată misiunii de a da "o scânteie de lumină în lume" prin intermediul cărților.

Support the show

Podcastul poate fi ascultat pe Apple Podcasts, Google Podcasts, Amazon Music.
Devino suporter al podcastului aici: https://www.buzzsprout.com/1884756/supporters/new
Mulțumesc!
The podcast can be listened to on Apple Podcasts, Google Podcasts, Amazon Music.
Become a supporter of the podcast here: https://www.buzzsprout.com/1884756/supporters/new
Thanks!

 

Introducerea invitatului special

Speaker 2

Muzica .

Speaker 1

Bine ați venit la rețeaua de povești . Am invitat o persoană pe care o aveam pe listă de mult și cred și ea știe de o modestie rar întâlnită și de o discreție și profesională , pentru , deși noi ne știam de pe Facebook de ceva timp îi citeam și blogul . Târziu am aflat ea de fapt lucrează la una dintre cele mai mari edituri din România , Nemira . Și nu numai lucrează acolo , dar face niște lucruri foarte , foarte importante . Dar până ajungem acolo zic bine , ai venit , Andreea Iancu .

Speaker 2

Mulțumesc pentru invitație , corina . Bine te-am găsit și bucur foarte tare avem ocazia stăm de vorbă .

Speaker 1

Chiar vorbeam înainte intrăm în această registrare deși ne-am întâln , noi la târguri , ne intersectăm . Asta este la saloanele de carte . Nu avem timp acolo vorbim , Fiecare copleșită de ce are de făcut , de lansări , de vândut cărți , de dat explicații oamenilor care vor cumpăr sau afle despre cărți . Uite , eu m-am uitat așa până ajungem la părțile tale care țin de creativitate . Am văzut ai lucrat în bancă , în mai multe bănci , Asta este . Și eu am lucrat . Nu am fost scritoare imediat de când am absolvit facultatea . Ai absolvit și facultatea de finanțe Și vrea să-ți spui cum a fost tranziția aceasta de la un mediu cumva rigid , bine structurat , la un mediu în care creativitatea și dinamismul sunt principalele cerințe . Cum a fost ? Ai preluat ceva dintre calitățile , spunem așa și acolo trebuie de plinite niște calități în domeniul bancar cu siguranță Ți-au fost de folos . Care ar fi aceea ?

De la finanțe la lumea editorială

Speaker 2

Mi-au fost de folos pentru eu , la editură , prima dată m-am angajat pe postul de secretar de redacție Abia . După aceea am intrat dar probabil o vorbim mai târziu despre momentul intrării mele în echipa în autor Și , cum spuneam , am intrat pe funcția de secretar de redacție . Prin urmare , tot ceea ce am învățat în bancă organizare , atenție la detalii , multitasking , interacțiunea cu colaboratorii , toate toate , toate lucrurile astea care la bancă plictiseau teribil și enervau și deranjau aici s-au dovedit a fi fost de foarte mare folos . Tranziția pentru mine a venit firesc , pentru întotdeauna mi-am dorit lucrez la o editură . Eu am vrut fac facultatea de litere . Pe vremea când am terminat liceul erau la modă ASEU , Dreptul , medicina . Părinții mei n-au fost foarte de acord îndrept spre litere , așa am făcut ASEU , și cu o buclă de 20 de ani am ajuns în cele din următoarea întrebare și a anticipat-o dacă a fost pur și simplu o oportunitate sau a fost un vis mai vechi .

Speaker 1

Și am înțeles e la doua . A fost un vis din totdeauna Și a inimerit se pare , într-o echipă profesionistă mare , așa cum spuneam , una dintre cele mai importante edituri din România . Care a fost evoluția ta în cadrul acestei echipe ? Tu ești aici , am văzut în CV-ul tău din 2019 . Spune-mi care a fost evoluția . Deci ai angajat ca secretar de redacție , ai spus nu ?

Speaker 2

Da secretar de redacție , rotița aia micuță și invizibilă care face redacția se învârtă . Și cred la două luni după ce m-am angajat am găsit pe un colț de birou o carte care era deja paginată și urma meargă la corectură . M-am apucat citesc , după ce am luat un pix , am început corectez și peste câteva zile a găsit Eli cartea Eli Bădăcu . I-a plăcut ce a găsit acolo și s-a nimerit fie o carte din autor , cartea Mariei Orban Oameni Mari Maria este my first love , cum îmi place mie o răsfăt de atunci . Și acela a fost momentul în care Elie a decis ar fi o idee bună lucrăm împreună . Și din decembrie 2019 am corectat toate cărțile din colecție ,

În culisele unei edituri

Speaker 2

am reușit să-i câștig în crederea lui Elie și m-am împrietenit oarecum și cu scritorii Și prin urmare a venit așa cumva firesc intru în echipa , în autor .

Speaker 1

Oricum am văzut faci foarte multe lucruri în prezent , cine aude a corecta și uite să-ți spun ceva Ești prima persoană din bucătăria unui edituri care e la acest podcast și vrea ne vorbești cât mai multe despre munca aceasta . și autorii , chiar care nu sunt direct implicați de fiind de cum este organizată editura , sunt edituri și edituri într-unele sunt și autori implicați , în altele nu , dar oamenii care citesc afle e o industrie . Dar asta de corector nu e așa de simplă .

Speaker 2

Nu , cărțile trec prin foarte multe mâini și foarte multe suflete până când ajung pe rafturi . Eu la editura am făcut într-adevăr pe lângă corectură , am și redactat foarte multe cărți . Mai nou au apărut și câteva cărți traduse de mine , câteva sunt în așteptare . Sunt foarte mândră de ce am reușit până în momentul ăsta . Dar ce voiam zic de fapt este munca cu textul și corectură și redactare implică foarte multă responsabilitate și foarte mult bun simț . În primul rând . E o anecdotă . I-am povestit-o și scritorului respectiv , și anume Bogdan Munteanu , după ce am terminat de corectat cartea lui Stai jos sau cazi . Am avut un coșmar într-o noapte . Am visat era foarte supărat pe mine greșisem niște virgule și era foarte supărat i-am distrus cartea no-transcript .

Speaker 1

S-ar înțelege e vorba doi , doi a pune virgule . Eu știu dacă e o greșeală gramaticală , nu e de asta . E chiar o redactare . Și uite , nu mi-amintesc numele viralizat acum ceva vreme un manuscris de mână al unui autor cât american și varianta peste care lucrase editorul era plină , deci trei sferturi din pagina . Aceea era complet modificată , și știu erau niște discuții acolo pe domnul . Atunci autorul ce rol mai are dacă editorul , redactorul de carte , i-a refăcut practic scrisul ? Și aici cred tu ești cea mai în măsură ne lămurești . Chiar am avut discuția aceasta cu multă lume care nu a înțeles cum stă treaba .

Speaker 2

Nu știu dacă sunt chiar cea mai în măsură lămuresc . Ideea este în momentul în care eu redactez textele autorilor români cel puțin se întâmplă un ping-pong între mine și scritor . Textul redactat se duce de la mine la scritor . El vede dacă este ok cu ceea ce am modificat eu cu intervențiile mele pe text . Negociem un pic , vedem care este varianta cea mai bună , pentru din punctul meu de vedere așa este firesc se întâmple . Nu pot intra peste textul autorului fac din el ce vreau eu , mai ales există și pericolul sau riscul de a nu înțelege exact care a fost vocea pe care el a vrut o dea personajelor respective .

Speaker 1

Și totuși recomandările unui redactor totuși sunt binevenite . Eu ca autor , de exemplu , am lucrat cu edituri și primeam un feedback și foarte multe au fost aproape toate , de ce recunosc au fost pertinente Pentru eram așa de cufundată în poveste încât fie nu vedeam fracturile de logică în acțiune câteodată , pentru dacă e un roman cu multe detalii , te pierzi da Fie . rog , la capitolul detalii , un ochi avizat este managerească ca spun reformulările , cât aici ai primit vreodată un feedback negativ din partea autorilor . În general vorbim , nu nominalizăm , nu are niciun rost știm nominal S-a întâmplat nu fie de acord cu sugestiile pe care le-am făcut eu .

Speaker 2

dar acum trebuie menționez lucrul pe text este un pic stratificat . După ce se acceptă manuscrisul pentru publicare , prima intervine Elipă Dică cu direcțiile editoriale . Ea stabilește direcțiile mari , structura și așa mai departe . Eu redactez textul exact cum spui tu Fracturi de logică , reformulări , detalii de genul ăsta . Dar da , revenind , s-a mai întâmplat nu fie de acord . Uneori am cedat eu , uneori au cedat ei . Am ajuns la un punct comun

Blogul și expunerea personală

Speaker 2

.

Speaker 1

Redactările despre care tu vorbești , andreea , mi se par foarte , foarte interesante . Nu te obosește , nu e obositoare munca aceasta . Stai corectezi Cum este . E o rutină , e o tehnică , cum e Cum o abordezi tu ca tragi .

Speaker 2

Este foarte obositoare , dar o spun o platitudine acum câștigi și foarte mult de pe urma . ei câștigi foarte mult suflet , rutina nu este pentru fiecare text este diferit , fiecare voce e diferită . ai parte de o mulțime de surprize și pe de altă parte simți și dai ceva înapoi , dai o scânteie de lumină în lume pe care altfel nu cred ai avea cum o dai la o scară atât de mare . Și deși am pierdut nopt și câteva dioptrie pentru corectură și redactare , cred cred îi merită .

Speaker 1

Dar tu te-ai gândit scrii o carte a Andreea vreodată ? Nu , dar tu te-ai gândit scrii o carte a Andreea vreodată . Nu , dar ți-ar plăcea , sau încă nu Știu e moment pentru orice lucru . poate n-a venit acel timp .

Speaker 2

Mi-ar plăcea , mi-ar plăcea , dar cred încă nu am adunat suficient de multe lucruri de spus Și pentru vorbim despre scris .

Speaker 1

le spunem celor care ne ascultă și , așa cum am menționat în începutul discuției noastre , tu ești și bloggeriță , ai un blog , simple cuvinte , pe care eu îl citesc de ceva timp . Mulțumesc .

Speaker 2

Și cât a intrat Andreea în blogos În 2011 . A început terapeutic , Am început scriu pentru simțeam nu pot exp . pentru mine a fost un act de curaj și am făcut blogul ăsta . Multă vreme puneam textele și nu mai aveam curaj le recitesc . după aceea , tot întorcându-ne la curaj Perioada de început postam câte un text pe săptămână .

Speaker 1

După un timp mi-am pierdut cumva vocea și inspirația . Nu uitați dați like până la urmă . Blogul este o preocupare care trebuie să-i te dedici constant , ca atragi atenția , nu te uite lumea , cum ar veni . Dar la tine e și o chestiune și de timp . Sunt convinsă plus tu cu literele I , la tine e și o chestiune și de timp . Sunt convinsă plus tu cu literele Iar . expulerea pe care ți-o faci pe blog , tocmai fiind o ființă așa de discretă și nu vorbești mult , ca spun în sensul bun al cuvântului , cum e te expui , pentru am citit în ultimele postări pe blog articole , și la asta refer . Cine vrea citească e curios nu are decât intre pe simplacuvintero .

Speaker 2

Cum ai avut acest curaj te dezvolui ? Sau ei sunt ficțiuni , nu nu sunt ficțiuni , nu pot scrie ficțiune . Cred de asta nici nu m-am gândit până acum scriu o carte . Sunt experiențe personale și da a fost un act de curaj . La un moment dat am și stat și m-am întrebat dacă am făcut bine ce am făcut . Dar cred am făcut bine , pentru mi se pare important fim sinceri . Și s-a instituit așa o modă a un poleieli și a unor ambalaje foarte meticulos curatoriate .

Speaker 1

Și atunci am decis rămân la autentic și la ceea ce sunt eu de fapt , și la experiențele prin care ai trecut . Am citit despre ele și am mai citit la Roxana Hurducaș , dacă ai auzit de ea , care a trecut prin o experiență similară , un AVC și o operație pe creier , și nu e ușor . Dar tocmai citind la rândul meu despre problemele , de exemplu , pe care le am eu , cumva am zis dom'le , nu sunt singură . Și așa am văzut și soluții salvatoare , cum s-au descurcat respectivele persoane cu problema pe care o au și o am și eu . Și eu admir persoanele care fac . Știu nu e ușor vorbești despre lucrurile acestea , dar în momentul în care vezi vin către tine alții care cărora le face bine citească , pentru ei nu au curaj , nu au talentul de scris , și tu devii vocea lor , și eu te felicit faci lucrul acesta și te dezvolui și te dezvolui .

Speaker 1

Este important pentru alții . Dar limitele , până unde ne dezvoluim , noi nu le impunem . Evident , în asta constă jongleria , știi , cam asta este .

Speaker 2

Da , într-adevăr și eu , când am trecut prin AVC-ul în 2009 , mi-ar fi prins foarte bine pot vorbi cu cineva care a trăit o experiență similară , pentru e înspăimântătoare experiența Și după ce mi-a mai revenit un pic , în momentul în care cineva a avut nevoie de un sfat , de o părere sau pur și simplu să-i povestesc cum a fost , cum mi-a fost . Am făcut lucrurile astea de fiecare dată . De ceva vreme am intrat și pe Facebook , pe toate grupurile pe care le-am găsit , și în momentul în care pot spune ceva , dau un sfat sau ajut pe cineva , am făcut lucrurile astea , exact cum spui tu , e foarte important împărtășim , pentru sunt o grămadă de senzații și o se par ciudate și ni se pare numai noi suntem așa sau suntem anormali și e dureros . E o experiență dureroasă din foarte multe puncte de vedere , mai ales emoțional , și atunci , da , cred este un lucru bun împărtășim experiențele prin care am trecut .

Speaker 1

Este oricum foarte laudativ și nu vorbesc acum așa , nu folosesc cuvinte mari , de dragul le folosesc ai o muncă intelectuală atât de intensă , în modul profund , intens și la modul real , ai de-a face cu atâtea texte , ai responsabilitatea respectivă comunici . Apropo , ai o relatare nu știu mai simpatică sau umoristică , o întâmplare , ceva fără nume , din cariera asta de redactor de carte , o întâmplare , nu știu chiar , cu cineva care a fost refuzat în manuscris . Eu zic foarte multe povești de la NEDMIRA , din mai multe locuri . Ai avut vreun contact direct de felul acesta ? Nu , nu ai avut . Nu , în direcția statului , în direcția statului . Dar ce vreau te mai întreb Cum ți se pare piața editorială în România ? Iată , ești în editură

Evoluția pieței editoriale românești

Speaker 1

din 2019 . E ceva timp de atunci .

Speaker 2

Cum suntem noi . Sunt oameni foarte faini , cel puțin oamenii cu care lucrez eu direct . Noi suntem foarte uniți și în redacție și echipa pe care a făcut-o Eli cu autorii . E o relație de prietenie acolo și îmi place foarte tare . Râdem mult și muncim mult .

Speaker 1

Desigur , nu sunt toate roz , sunt , îmi place , îmi place foarte tare și cum vezi , fiindcă participi și la saloanele Bookfest , la Gaudiamus , vezi ce se întâmplă și la alte locuri . Există o evoluție . Ai observat o evoluție din 2019 până acum , nu în general , nu în editura în care lucrez bine , e implicit , dar se observă o evoluție .

Speaker 2

În primul rând am observat se publică din ce în ce mai mulți autori români , ceea ce mi se pare un lucru excelent , pentru acum ceva vreme în urmă era un fel de cenușărea asta , și bucură foarte tare editurile au decis investească în cărțile autorilor români Și bugetele de publicitate au crescut . Marketing se fac lansări , se fac turneie Și cred avem nevoie de vocile astea autohtone Care spun povești cu care suntem mai mult sau mai puțin familiarizati , dar oricum vorbesc pe limba noastră .

Speaker 1

Și , în afară de publicarea de autor român , structurile editurilor , felul în care își tratează autorii .

Speaker 1

ți se pare o evoluție , pentru s-au mai cerut spun așa . Eu țin minte când eram în 2016 , zicem 2015 . Eu am debutat în 2014 . Am participat la primul târg , la Gaudeamus , în 2014 . Ți se pare o viață de om de atunci . Erau foarte multe și îmi permit spun prea multe edituri de care nici n-auzisem multă maculatură , la modul nu peiorativ , la modul erau cărți peste cărți peste cărți . câte păduri acolo tăiate Și trecând anii , mai ales a fost după pandemie , a fost o criză , i-a afectat pe foarte mulți , deci n-a rămas nicio editură neatinsă , inclusiv în străinătate . am observat o selecție De la sine s-a făcut această selecție și dintr-o dată e mai erisit așa la bookfest . Eu s-o spun ca autor și mi-asum ce spun lucrurile acestea Din ce am văzut Eu , când merg la târguri de carte , îmi place ce standuri , sunt ce publică și am văzut au început se mai așeze lucrurile . Adică era așa ca o junglă atunci și acum parcă . din punctul ăsta de vedere , te-am întrebat dacă tu , din perspectiva ta , cu ochii , tăi .

Speaker 2

Cum vezi , Da , s-au mai cernut lucrurile , este adevărat . S-au mai cernut și editurile . Mi se pare au rămas pe piață doar cei care tratează cu respect și colaboratorii și autorii , care își tratează cu respect cititorii prin selecțiile pe care le fac . Și e și normal fie așa . Și mi se pare s-au schimbat și cititorii în ultima vreme .

Speaker 1

Poate s-au mai împuținat , dar mi se par mai selectivi Cu blogul tău , ai vreun proiect sau îl lași așa meargă de la sine și când poți și ai dispoziție scrii .

Speaker 2

Te-ai gândit ? Tocmai pentru nu am un patron care să-mi impună nimic în direcția asta , îl las curgă natural , pentru altfel cred și-ar pierde firescul . Nu vreau nici chinui scriu , nu vreau nici impun ritm al articolelor . Într-o perioadă a fost un ritm de o postare pe săptămână . Începusem scriu forțat Și acum cred așa e cel mai bine . Când simt am ceva de spus , îl las fie și crească așa cum simte el și cum îl simt oamenii care citesc .

Speaker 1

Ai vrut un gen literar preferat .

Speaker 2

Acum , când eram mai mică , citeam absolut orice , pentru asta era ideea pe care mi-o păgase în minte și în suflet . Tatăl meu , cel care m-a îndemnat citesc când eram foarte mică . Și dacă găsești un colț de ziar pe jos , ridică-l și citește , nu știi când îți va fi de folos ce ai găsit scris acolo . Citesc literării . În principiu . Nu sunt mare fan science fiction , deși citesc și science fiction , și mai este A uite apropo decât întrebai de anecdote . E o anecdotă pe care am tot repetat-o în ultima vreme . Când mai sunt întrebată ce citesc , le spun celor care întreabă o mai citesc , probabil mai mult după ce nu o mai lucrez la editură .

Speaker 1

Pentru am atât de multe de citit încât pentru mine mai citesc printre picături .

Speaker 2

citit , încât pentru mine mai citesc printre picături .

Speaker 1

Am înțeles și chiar am înțeles . Deci nu e o răspunsă așa automat . Pentru suntem la final .

Sfaturi pentru scriitorii debutanți

Speaker 1

vrea te rog te gândești la un mesaj pe care să-l spui autorilor care vor scrie debuteze .

Speaker 2

Ce i-ai sfătui ? În primul rând citească ei foarte mult , după aceea încerce să-și găsească o voce , și după aceea i-aș sfătui nu se grăbească publice , lase un pic manuscrisul la dospit , revină asupra lui , să-și dea seama dacă mai văd ceea ce au scris , dacă mai văd cu aceiași ochi atunci când au așternut pe hârtie sau la tastatură , în funcție de cum face fiecare , să-l lase puțin și aibă răbdare cu textul , pentru se transformă în mintea lor în timp . Și cred așa este cel mai bine .

Speaker 1

Andreea , a fost o mare bucurie și o reală plăcere dialogul cu tine . Îți mulțumesc și te mai aștept oricând . Ești binevenită , știi . Îți mulțumesc și mult succes de departe .

Speaker 2

Mulțumesc pentru invitație , corina , și sper ne reauzim în curând .

Speaker 1

Și ne și revedem , totuși , ne și revedem Pe curând . mulțumim pentru vizionare .